Sekcja Polska IVR

Stowarzyszenie Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej

  • Kim jesteśmy
  • Statut
  • Władze
  • Członkostwo
  • Konkurs
  • Kontakt
  • Archiwum IVR
  • for Ukraine

Konkurs na najlepszą pracę doktorską

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU 

STOWARZYSZENIA FILOZOFII PRAWA I FILOZOFII SPOŁECZNEJ – SEKCJI POLSKIEJ IVR 

NA NAJLEPSZĄ PRACĘ DOKTORSKĄ Z ZAKRESU TEORII I FILOZOFII PRAWA 

Kapituła nagrody konkursu na posiedzeniu w dniu 30 sierpnia 2022 r. postanowiła przyznać: 

  • pierwszą nagrodę dr. Piotrowi Bystranowskiemu (UJ)
    za rozprawę pt. „The problem of the justification of Proxy criminalization. An economic analysis”; 
  • drugą nagrodę dr. Wojciechowi Zomerskiemu (UWr)
    za rozprawę pt. „Dogmatyka i edukacja prawnicza w perspektywie postanalitycznej teorii prawa”. 

Uroczyste wręczenie nagród wraz z wystąpieniem zwycięzcy konkursu nastąpi podczas Kongresu Teorii i Filozofii Prawa, który odbędzie się w Katowicach w dniach 28-30.09.2022 r. 

Uzasadnienie przyznania pierwszej nagrody: 

Praca dra Piotra Bystranowskiego dotyczy zagadnienia sytuującego się u zbiegu etyki, teorii prawa karnego i filozofii prawa (w tym nurtu ekonomicznej analizy prawa), jakim są tzw. przestępstwa zastępcze (proxy crimes). Autor wybrał  temat rzadko podejmowany, szczególnie przez teoretyków prawa, a jednocześnie bardzo ambitny. Tym bardziej docenić należy dogłębnie przemyślaną strukturę pracy: precyzyjne zdefiniowanie kryminalizacji zastępczej, wprowadzenie typologii przestępstw zastępczych i ustalenie ich najczęstszych przykładów poprzedza filozoficzną analizę wykazującą czy i jak kryminalizacja zastępcza może być uzasadniona z konsekwencjalistycznego (vel ekonomicznego) oraz retrybutywistycznego punktu widzenia. 

Kapituła doceniła wyjątkową dojrzałość Autora w stawianiu i udowadnianiu tez naukowych oraz swobodne poruszanie się w ramach kilku metod badawczych. Rozprawa napisana została z dużą odpowiedzialnością za stawiane tezy, które są starannie wyważone i bardzo precyzyjnie uargumentowane. Połączenie oryginalności i ambitności wybranej tematyki z narzuconym sobie rygorem naukowym oraz  wielością zastosowanych metod badawczych sprawia, że praca dr. Bystranowskiego zasługuje na miano wybitnej. 

Uzasadnienie przyznania drugiej nagrody: 

Praca dr. Wojciecha  Zomerskiego ukazuje charakterystyczny dla studiów prawniczych problem – czy raczej ich immanentną cechę – polegającą na tym, że mają one zarówno wymiar uniwersytecki jak i praktyczny. Kwestia ta była już w polskiej literaturze przedmiotu podnoszona, ale nie w tak rzetelny i kompleksowy sposób.  Dzięki świetnej, osadzonej w perspektywie naukowej analizie, powracającej do najlepszych tradycji polskiego prawoznawstwa, Autorowi udaje się sformułować definicję tytułowej dogmatyki, wyrywającą ją z utartych ujęć nauk szczegółowych i nadającą jej odnowiony sens w perspektywie odniesienia do edukacji prawników. Dodatkowo, co bardzo rzadkie, dr Zomerski nie tylko diagnozuje problemy, które napotykają prawnicy wykształceni w modelu posłuszeństwa formalizmowi i fałszywej apolityczności, ale także proponuje możliwy do realizacji program naprawczy. Należy więc docenić widoczny w pracy powrót do zarzuconego przed laty przedmiotu i sposobu uprawiania teorii prawa, przedstawiony w nowym, ożywczym ujęciu i z konkretnymi rozwiązaniami na przyszłość.  

Kapituła obradowała w składzie: 

  1. Prof. dr hab. Tomasz Gizbert-Studnicki (UJ) – Przewodniczący Kapituły; 
  2. Prof. dr hab. Andrzej Bator (UWr); 
  3. Dr hab. Tatiana Chauvin, prof. UW; 
  4. Dr hab. Agnieszka Choduń, prof. US; 
  5. Dr hab. Janina Czapska, prof. UJ; 
  6. Dr hab. Aleksandra Kustra-Rogatka, prof. UMK 
  7. Prof. dr hab. Leszek Leszczyński (UMCS); 
  8. Prof. dr hab. Zygmunt Tobor (UŚ); 
  9. Prof. dr hab. Sylwia Wojtczak (UŁ); 
  10. Prof. dr hab. Sławomira Wronkowska (UAM); 
  11. Prof. dr hab. Jerzy Zajadło (UG); 
  12. Prof. dr hab. Marek Zirk-Sadowski (UŁ). 

Dr hab. Maciej Pichlak – Sekretarz konkursu

Prof. dr hab. Tomasz Gizbert-Studnicki – Przewodniczący Kapituły  

Newsletter

Dziękujemy za rejestrację! Proszę sprawdzić swoją skrzynkę odbiorczą, aby potwierdzić subskrypcję. W razie nieotrzymania wiadomości, proszę sprawdzić również folder "Spam".

Copyright © 2023 Polska Sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej IVR | Administrator strony: Jakub Łakomy